Knight Online

KO Wiki, Knight Online ansiklopedisi
Knight Online
Knight Online logosu.
Geliştirici Mgame, Noah System
Yayımcı NTTGame
Platform Microsoft Windows
Çıkış tarihi 2002
Tür MMORPG
Resmî site https://www.nttgame.com/knight/

Knight Online, Mgame Corporation ve Noah System tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. Dünyanın farklı bölgelerinde farklı şirketler tarafından ücretsiz (free to play) ya da ücretli (pay to play) olarak hizmete sunulan Knight Online, toplamda seksenden fazla ülkede milyonlarca oyuncu tarafından oynanmaktadır.

Tarihçe

Oyun, Knight Empire adıyla 2002 yılının Haziran ayında demo beta sürümünün sunucularını açmıştır ve K2 Network adlı şirket tarafından yayınlanmaya başlamıştır. Karakterlerin şu anda ulaşabileceği seviye sınırı 83+10 iken, ilk açıldığı dönemde 65'ti. Beta sürümünde sadece Ares sunucusu bulunan Knight Online, tam sürüm olarak 4 sunucuyla açılmıştır. Bu sunucular Ares, Diez, Beramus, Xigenon'dur. 2004 yılında Knight Online adını almıştır.

Genişleme paketleri

Reign of the Fire Drake (2006)

Ana madde: Reign of the Fire Drake

2006'da gelen Reign of the Fire Drake güncelleme paketiyle birlikte Breth ve Piana haritalarının yerini Luferson Castle ve El Morad Castle almıştır.

Moradon: The Resurrection (2007)

Ana madde: Moradon: The Resurrection
Moradon ekran görüntüsü.
Oyunun başlangıç bölgesi, Moradon.

Moradon haritası, 2007 yılında gelen Moradon: The Resurrection genişleme paketiyle birlikte değişerek çok daha büyük bir harita olarak oyunculara sunulmuştur.

Forgotten Frontiers (2008)

Ana madde: Forgotten Frontiers

Forgotten Frontiers, Knight Online için 2008 yılında yayınlanan genişleme paketidir. Forgotten Frontiers ile birlikte seviye sınırı 83'e çıkmış, yeni yetenekler, yeni eşyalar, yeni moblar, Ronark Land Base ve daha birçok içerik oyuna eklenmiştir.

Chaos (2009)

Ana madde: Chaos (genişleme paketi)

2009 yılında gelen Chaos genişleme paketiyle birlikte oyuna Chaos etkinliği, madencilik, yeni silah ve zırhlar eklenmiştir.

Under the Castle (2013)

Ana madde: Under the Castle (genişleme paketi)

Under the Castle, 2013'te çıkış yapan genişleme paketidir. Oyuna Under the Castle etkinliği gibi birçok içerik eklenmiştir.

Mgame - K2 Network davası

2012 yılında Mgame Corporation oyunun yayıncısı olan K2 Network'e usulsüzlük iddiasıyla dava açmıştır. Bu iddialar arasında, K2 Network'ün Mgame'in Knight Online'a ait kaynak dosyalarını çalması, VPN ile sunuculara bağlanan Mgame'in bağlantısını koparması, Mgame'den habersiz bazı Türk oyuncularıyla anlaşma sağlayarak oyun içi eşya karşılığında maddi gelir elde etmesi, Mgame'den izinsiz oyun için etkinlik düzenlenmesi ve daha çok maddi kazanç sağlamak adına free to play limitinin azaltılması gibi nedenler yer almaktaydı. Dava sonuçlandığında K2 Network ve Mgame, Knight Online işletme lisansıyla ilgili karşılıklı anlaşmaya varmış ve Mgame oyunu NTTGame adlı şirkete devretmiştir.

Irklar

Ana madde: Irk

Oyunda El Morad ve Karus olmak üzere iki taraf ve El Morad tarafında 4, Karus tarafında 5 farklı ırk bulunmaktadır. Bu nedenle oyuncular arasında en çok fark yaratacak şey ırk ve sınıf seçimleridir.

Knight Online ırk / sınıf kombinasyon tablosu
Sınıf El Morad Karus
Barbarian El Morad Male El Morad Female Porutu Arch Tuarek Tuarek Wrinkle Tuarek Pury Tuarek Kurian
Warrior
Rogue
Priest
Mage
Porutu
Kurian

Sınıflar

Ana madde: Sınıf

Knight Online; Warrior (Savaşçı), Rogue (Okçu, Suikastçı), Mage (Büyücü), Priest (Rahip/Ruhban Sınıfı), Porutu ve Kurian olmak üzere altı temel karakter sınıfı içermektedir. Bu sınıflar kendi aralarında yeteneklerine göre ayrıldıkları gibi, oyuncular tarafından tasarımlarından farklı amaçlarla kullanılan (örneğin Battle Priest) sınıflar da bulunmaktadır.

Sınıf Tanım Yetenekler Master İsmi Açıklama
Warrior Yakın dövüş savaşçısı, yüksek HP (Sağlık Puanı), Yüksek Defans Attack, Defense, Passion/Berserking Berserker Hero (Karus), Blade Master (El Morad) Oyunun tank karakteri, güçlü bir boss öldürüleceği zaman ihtiyaç duyulan ilk karakter. Rogue kadar olmasa da kısıtlı combo imkânına sahiptir. Sabit ve sürekli vuruş gücüne de sahiptirler.
Rogue Assassin (Suikastçı) / Archer (Okçu) Archery, Assassin, Explore Shadow Vain (Karus), Kasar Hood (El Morad) Hız ve yeteneğin öne çıktığı karakter. Assassin'ler combo yaparak kısa süre içerisinde çok yüksek hasar verebilirler. Okçular ise yüksek saldırı gücüne sahip olmasalar da oyundaki en uzak menzile sahip karakterlerdir.
Mage Menzilli büyüler, düşük defans Flame, Glacier, Lightning Elemental Lord (Karus), Arch Mage (El Morad) Alan büyüleri (AoE) sayesinde yaratıkları ve düşmanlarını toplu halde öldürebilen, teleport yetenekleri ile parti üyelerini yanlarına ışınlayabilen Mage'ler; oyunun en önemli sınıflarından birisini oluşturmaktadır. Çoğu kişi için en kötü sınıf olsalar bile, Warrior kadar güçlüdürler. Düşük defans ve az can dezavantajlarını, uzun mesafe ve alan atış avantajlarıyla kapatırlar.
Priest İyileştirme ve koruma büyüleri, Battle Priest (yüksek hasar, düşük defans) Healing, Aura, Holy Spirit / Talisman Shadow Knight (Karus), Paladin (El Morad) En çok aranan parti üyesi. Yüksek defans ve sağlığa sahip Intelligence Priest veya düşük defans ve yüksek saldırı gücüne sahip Battle Priest olabilirler.
Porutu Kara büyüler, İyileştirme, Düşük defans, Devil mod, Destek karakter. Attack, Defense, Devil Bureka Master (El Morad) Kara büyülerini savaşta kullanmaları için aranan en çok karakterlerden birisi. Zehirleri ile kısa sürede düşmanı öldürebilirler. Kara büyüleri ile ise düşman karakterlere yavaşlık, – defans ve stun verebilirler. Defansı diğer karakterlere göre az fakat dönüşüm özelliği sayesinde biraz bu açığı kapatıyor. Kısa süreli tank karakter olabilir.
Kurian Daphne Master (Karus)

Haritalar

Knight Online'da birbirinden farklı birçok harita bulunmaktadır.