K2 Network

KO Wiki, Knight Online ansiklopedisi
K2 Network
K2 Network logosu.
Kuruluş 2001
Genel merkez Irvine, Kaliforniya, ABD
Site -

K2 Network, Kaliforniya merkezli bir Amerikan video oyunu yapımcısı ve yayıncısıydı. 2004'te Kuzey Amerikalı ve Avrupalı MMO oyun yayıncıları arasında oynaması ücretsiz (daha doğrusu "freemium") iş modelinin kullanımına öncülük etmiştir.

5 Temmuz 2012'de Reloaded Games ile birleşen şirket, K2 Network adı altındaki tüm operasyonlarını durdurmuştur.

K2 Network tarihi

K2 Network, 2001 yılında "Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Oyunların topluluk deneyiminin 21. yüzyılda en önemli eğlence biçimlerinden biri olacağı" inancıyla kuruldu. Şirket başlangıçta Koreli geliştirme stüdyoları tarafından oluşturulan oyunları lisansladı ve bu oyunları GamersFirst.com portalı aracılığıyla Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa'da yerelleştirdi ve hizmete sundu. K2 Network, 2007'de Intel Capital liderliğindeki B Serisi finansman turunda 16 milyon ABD Doları topladı.

Lisanslanan MMO'lar

K2 Network'ün lisanslı oyunları arasında, 2003 yılında Batı bölgesi haklarını satın aldığı ve 2004'te yayınlamaya başladığı ve Mayıs 2012'de faaliyetlerini durdurduğu Knight Online yer almaktadır. Oyun, kısa sürede 40.000'den fazla eşzamanlı oyuncuya ulaştı ve özellikle Türkiye'de büyük bir kitle kazandı. K2 Network, Türkiye'de ESN kod satıcıları ağını kullanarak oyundan yüklü miktarda para kazandı. K2 Network ayrıca MU Online, War Rock ve Sword 2'nin de lisansını alalarak yayımlanmıştır.

Mgame - K2 Network davası

2012 yılında Mgame Corporation oyunun yayıncısı olan K2 Network'e usulsüzlük iddiasıyla dava açmıştır. Bu iddialar arasında, K2 Network'ün Mgame'in Knight Online'a ait kaynak dosyalarını çalması, VPN ile sunuculara bağlanan Mgame'in bağlantısını koparması, Mgame'den habersiz bazı Türk oyuncularıyla anlaşma sağlayarak oyun içi eşya karşılığında maddi gelir elde etmesi, Mgame'den izinsiz oyun için etkinlik düzenlenmesi ve daha çok maddi kazanç sağlamak adına free to play limitinin azaltılması gibi nedenler yer almaktaydı. Dava sonuçlandığında K2 Network ve Mgame, Knight Online işletme lisansıyla ilgili karşılıklı anlaşmaya varmış ve Mgame oyunu NTTGame adlı şirkete devretmiştir.